ООО
Агро-Био-Тех
Главная » Статьи » Технология выращивания нута

ВНЕСЕННЯ ГЕРБІЦИДІВ

ВНЕСЕННЯ ГЕРБІЦИДІВ

Рослини нуту сильно страждають від наявності у посівах бур'янів, особливо на початкових фазах вегетації. Тому в більшості випадків виправдане використання гербіцидів у системі індустріальної технології вирощування культури. Офіційно у Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, жодного препарату рекомендованого для використання на нуті не внесено. Однак за багаторічним досвідом випробування багатьох препаратів на нуті ми знайшли декілька з них, які мають найменшу шкодочинність для культури. В якості ґрунтових гербіцидів рекомендується використання препаратів з діючою речовиною ацетохлор концентрацією 90% (Харнес новий, к.е., Трофі,  к.е., Еталон к.е. нормою внесення 2,0 л/га), які знищують однорічні злакові та деякі дводольні бур’яни. Ці препарати вносяться перед сівбою або відразу після неї без загортання або з неглибоким загортанням за сухого ґрунту. Недоліки препаратів цього класу є  нетривалий час дії, слабка дія на дводольні бур’яни та негативна дія на розвиток бульбочкових бактерій.

Найбільш ефективними препаратами проти дводольних бур'янів є гербіциди з діючою речовиною імазетапір (Півот, 10% в.р.к., Капітан, 10% в.р.к.), які придатні для внесення безпосередньо під бобові культури. Гербіциди цієї групи мають посилену дію на однорічні злакові та дводольні бур’яни. Їх можна вносити як перед сівбою, так й після, але до появи сходів нуту в дозах 0,5-0,7 л/га (бажано з неглибоким загортанням). Максимальна доза цих препаратів практично повністю знищує всі бур’яни. Діюча речовина має тривалу післядію так, пшеницю і ячмінь можна сіяти не раніше ніж через чотири місяці після застосування, кукурудзу через рік, всі інші культури через два. Однак й післядія на основну культуру – нут теж існує, особливо в умовах підвищеної зволоженості. На рослинах нуту може спостерігатися пожовтіння, відставання у розвитку та рості, різноманітні хлорози. При настанні нормальних погодних умов всі негативні ознаки дії гербіциду на рослини нуту, як правило, зникають.

В останні роки нагромаджений досвід з використання для нуту та сої гербіциду Фабіан, який включає два діючі компоненти імазетапір і хлоримурон-етил. Він являє собою добре розчинні у воді гранули і вноситься у дозі 100 г/га. Гербіцид знищує широкий спектр одно- і багаторічних злакових і широколистяних бур'янів, у тому числі амброзію, дурнишник і повитицю. Діючі компоненти Фабіана на протязі декількох годин проникають у рослину через коріння або листя, пересуваються по флоемі та ксилемі та нагромаджуються у точках росту. Вони пригнічують процеси синтезу білків, порушують ділення і ріст клітин меристеми бур'янів. У результаті цього має місце зупинка росту бур'янів, пожовтіння листя, відмирання коріння.

На нуті цей гербіцид рекомендуємо вносити до або після сівби, але обов’язково до появи сходів культури. Його використання на молодих рослинах нуту призводить до суттєвого їх пошкодження. Гербіцид Фабіан завдяки двом компонентам і меншій концентрації імазетапіру, ніж у Півоту та його аналогів, завдає меншої шкоди наступним культурам. Після збирання нуту можливо на цих полях розміщати озиму пшеницю або ячмінь, наступного року ярі зернові й кукурудзу.

Для досягнення високої ефективності ґрунтових гербіцидів необхідна ретельна передпосівна обробка ґрунту, яка виключає наявність крупних (більш 2 см) грудок, і неглибоке загортання (3-6 см). Слід враховувати, що глибоке загортання (більш 6 см) знижує ефективність гербіцидів за рахунок зменшення концентрації діючої речовини у верхньому шарі ґрунту, з якого спроможне проростати насіння бур’янів.

З великого різноманіття існуючих на сьогоднішній день на ринку пестицидів в Україні нами не знайдено жодного страхового гербіциду проти дводольних бур'янів. Але існує ряд гербіцидів, які можна використовувати на посівах нуту в якості страхових для боротьби зі злаковими бур’янами.

Селект 120, к.е. – високоефективний протизлаковий гербіцид фірми «Аріста Лайф Сайєнс Корпорейшен». Діюча речовина клетодим. Добре знищує усі види однорічних і багаторічних злакових бур’янів. Доза внесення проти однорічних 0,4-0,8 л/га, багаторічних – 1,4-1,8 л/га. Використовується за висоти однорічних бур’янів до 3-5 см, багаторічних – 15-20 см, незалежно від фази розвитку рослин нуту.

Тарга супер, 5% к.е. – протизлаковий гербіцид фірми «Ніссан Кемікл». Діюча речовина хізалофоп-П-етил. Строки внесення такі ж, як й у попереднього препарату за дози 1,0-2,0 л/га проти однорічних і 2,0-3,0 л/га для багаторічних бур’янів.

Пантера, 4% к.е. – протизлаковий гербіцид фірми «Юніроял Кемікл». Діюча речовина хізалофон-Р-тефурил. Доза внесення 1,0-1,5 л/га проти однорічних і 1,75-2,0 л/га багаторічних бур’янів. Обробку проводять за наявності 3-4 листків у однорічних і висоти 10-15 см багаторічних бур’янів за будь-якої фази розвитку рослин нуту.

Фюзілад Супер 125 ЕС, к.е. – протизлаковий гербіцид фірми «Сінгента». Діюча речовина флуазифон-П-бутіл. Діє на більше сорока видів однорічних і багаторічних злакових бур’янів. Доза внесення 1,0-2,0 л/га на однорічні й 2,0-3,0 л/га – на багаторічні бур’яни. Обробку проводять за наявності 2-4 листочків у однорічних бур’янів і висоти 10-15 см багаторічних злакових бур’янів.

На цей момент на ринку пестицидів України є багато препаратів-аналогів вище перерахованих (однакова діюча речовина), які теж можна використовувати на нуті, дотримуючись рекомендацій, однак тут великий шанс потрапити на фальсифікат, тому ми рекомендуємо використовувати препарати всесвітньовідомих, перевірених фірм.

Категория: Технология выращивания нута | Добавил: Admin (18.09.2013)
Просмотров: 1716 | Рейтинг: 0.0/0